Ground Control Station (Yer Kontrol İstasyonu)

Teknofest yarışmasında yerlilik kısmında Yer Kontrol İstasyonu yazılımı seçeneği bulunuyordu. Bu yüzden yerlilik alanında yer kontrol istasyonu yazmaya başladım. Ancak 2022 yılı Teknofest yarışmasında yerlilik kısmından yer kontrol istasyonu kaldırıldı. Bu yüzden projeye devam etmedim. Ancak gelecek yıllarda tekrar yerlilik kısmına yer kontrol istasyonu yazılımı konacak olursa ilgili arkadaşlar bu projeden yararlanarak, bu projeyi devam ettirerek kolayca yer kontrol istasyonu yazılımlarını yapabilirler.

Bu proje benim bir işime yaramadı ancak belki farklı arkadaşların işine yarar bu yüzden paylaşmak istiyorum.

Neler Kullandım?

  • Python
  • PySide2
  • Qt Designer

Not: Projede sadece arayüz bulunmaktadır. Butonları çalıştırmak için ilgili fonksiyonları yazmadım. Python dronekit kütüphanesi ile kolayca drone’dan veri alabilir. Kolayca projeyi ilerletebilirsiniz.

Not 2: Proje içerisinde “arayuz.ui” dosyası bulunmaktadır. Bu dosyayı Qt Designer programı ile açıp tasarım yapabilirsiniz. Yaptığınız tasarımı kaydettikten sonra, “donusturucu.bat” dosyası ile “arayuz.ui” dosyasını “arayuz.py” dosyası haline getirebilirsiniz. “main.py” dosyasında “arayuz.py” dosyası import edilmiştir. Bu sayede ilgili butonlara vs. erişebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

image image

GitHub

View Github